Sivananda jooga grupitund
Sivananda jooga on iidsete ja traditsiooniliste joogaõpetuste liin, kus põhirõhk on energiakanalite avamisel ning puhastamisel läbi asendite ja hingamistehnikate praktiseerimise, mis on kombineeritud joogaliku elustiiliga. Tulemuseks on tervenemine nii füüsilisel kui vaimsel tasandil, viies praktiseerija kestva, sügava sisemise rahu ja õnnetundeni.

Jooga on elustiil, milles on viis põhiaspekti:

  1. õiged harjutused (aasanad)
  2. õige hingamine (pranayama)
  3. õige lõdvestumine (savasana)
  4. õige toitumine (taimetoitlus)
  5. positiivne mõtlemine ja meditatsioon (vedanta ja dhyana)

Keha on hinge tempel. Ülekantud tähenduses võime nimetada seda ka transpordivahendiks hingele ja võrrelda keha autoga. Auto puhul on tähtsad viis asja: määrdesüsteem, aku, jahutussüsteem, kütus ja vastutustundlik juht rooli taga. Vaatame nüüd inimese vajadusi.

Õiged harjutused: harjutuste tegemine on nagu süstemaatiline liigeste, lihaste, kõõluste ja teiste kehaosade “määrimine”, et püsida liikuvana ja painduvana.

Õige hingamine: keha on ühenduses akuga (päikesepõimikuga), kus säilitatakse tohutuid energiavarusid. Läbi erilise joogahingamise (pranayama) vabaneb see energia ja toimub füüsiline ning vaimne noorenemine.

Õige lõdvestumine: selleks, et kogu süsteem maha jahutada, on autol radiaator. Keha jaoks on lõdvestumine loomulik viis keha uuesti laadida.

Õige toitumine: tagab korraliku kütuse kehale. Optimaalne toitainete, õhu, vee ja päikesevalguse kogumine on väga vajalik meie organismile.

Positiivne mõtlemine ja meditatsioon: hoiab sind õigel teel. Hoiavad meele puhtana ja selgena, paraneb keskendumisvõime ja suureneb üldine heaolu.

Harjutused ehk aasanad

Aasanad on kavandatud mitte ainult keha vaid ka mõistuse ja vaimsete võimete arendamiseks. Aasanaid sooritades paraneb vereringe, rakud saavad varustatud toitainete ja hapnikuga. Asanad töötavad sinu näärmete ja elundite ning lihaste hüvanguks. Siseelundid saavad massaaži ja stimulatsiooni. Endokriinsüsteem nooreneb aidates tasakaalustada emotsioone ning täiustada meie vaimset maailmapilti. Käsikäes joogaharjutustega käib sügav joogahingamine ja keskendumine.

Hatha jooga

Sivananda jooga on Hatha jooga. Algaja puhul tähtsustatakse kriyasid (keha puhastustehnikad), aasanaid (füüsilised asendid), pranayamat (hingamistehnikad), mudraid (käte sümbolid) ja bandhasid (keha lukud). Neid tehnikaid kasutame saavutamaks kontrolli praana ehk eluenergia üle, ühtlasi ka kontrolli meele üle.